Rekonstrukce - obecná pravidla a legislativa

 
Zahájení stavební rekonstrukce bytové jednotky je možné až po odsouhlasení vyplněné žádosti výborem společenství a dodání vyplněného dokumentu do infoskřínky pro ostatní obyvatele domu:
 
 "Žádost o povolení rekonstrukce"   jako soubor DOC pro vyplnění v pc
 "Žádost o povolení rekonstrukce"   jako soubor PDF k tisku a vyplnění ručně
 
Při rekonstrukcích bytu nesmí být narušena statika, vzhled ani funkčnost domu (inženýrské sítě, zateplení, vzduchotechnika, rozvody STA, domovního telefonu a pod.). Je-li dotčena instalace elektřiny nebo plynu, musí se po skončení rekonstrukce provést úřední revize se zápisem. V případech, kdy se vyžaduje stavební povolení, je nezbytný i písemný souhlas společenství. Písemného souhlasu společenství je třeba také ke zhotovování otvorů do nosných stěn větších než 5x5 cm, dále k umístění antény na vnější konstrukci lodžie s tím, že stavební úřad může nařídit její úpravu nebo odstranění, pokud ohrožuje stavební stav nebo vzhled domu nebo bezpečnost okolí. Provádění prací je možné pouze ve všedních dnech 8 - 18 hodin, nikoliv o víkendu, nebo ve večerních hodinách.
 
Majitel rekonstruovaného bytu je povinen zajistit denní úklid, odstranění jakéhokoliv nepořádku a řádné vytření míst zasažených rekonstrukcí, případně přepravou materiálu/ odpadu. Ve společných prostorách, na chodbách, sklepech, kolárnách i před domem není povoleno skladování jakéhokoliv materiálu a odpadu, případné znečištění po jejich přepravě musí být ihned uklizeno.
 
Při úpravě elektroinstalací je nutné zachovat plnou funkčnost STA vedoucí skrz byt v obývacím pokoji a také rozvody domovního telefonu (v případě jeho trvalého odstranění je nutné řádně zaizolovat všechny čtyři kabely, aby nemohlo dojít ke zkratu/ rušení signálu). Častým jevem po ukončené rekonstrukci je špatně zapojený, nebo úplně nezapojený zvonek. Proto prosíme, než uzavřete kabelové vedení zvonků do různých podhledů a krytů, ujistěte se, že je zvonek plně funkční jak od bytu, tak od zvonkového tabla u vchodu.
 
Také upozorňujeme na podceňovaný fakt, kterým je velikost montážního otvoru do stoupaček na wc (zeď za záchodem). Původní rozměr byl 80 x 85 cm. Při rekonstrukci by měl být tento rozměr zachován v podobných dimenzích z důvodu dobrého přístupu k potrubí nejen odpadního, ale také potrubí vody, uzávěrům, vodoměru, potrubí plynu a plynoměru (pokud je instalován). V případě nemožnosti přístupu k poškozenému místu z důvodu nevyhovujícího/ malého montážního otvoru a následné zajištění opravy havarijního charakteru, bude nutné vybourat část zdi za záchodem na náklady majitele bytu tak, aby bylo možné opravu provést.